Zpět na seznam článků

Škoda Auto se spojuje s ČEZ

ŠKODA AUTO a ČEZ oznámily rozsáhlou spolupráci, jejímž cílem je dekarbonizace energetiky a dopravy. Klíčovým prvkem této spolupráce je zapojení elektromobilů do moderního řízení sítí a chytrého dobíjení. Tímto způsobem chtějí obě společnosti podporovat inovativní řešení pro energetickou soběstačnost, úspory a cirkulární ekonomiku.

ČEZ ESCO a Škoda X, dceřiné společnosti ČEZ a ŠKODA AUTO, společně vyvinou baterie pro energetiku z použitých akumulátorů elektromobilů.

První takové baterie budou instalovány v České republice, konkrétně v Rožnově a Ivančicích, a později budou distribuovány i do zahraničí. Tyto baterie mají potenciál výrazně snížit uhlíkovou stopu a zároveň zlepšit možnosti rychlého dobíjení elektromobilů, když to distribuční síť jinak neumožňuje.

Společnými silami se také zaměří na testování a implementaci chytrých systémů řízení dobíjení elektromobilů. K tomu bude vytvořeno inovativní energetické centrum v areálu firmy EP Rožnov, kde bude poprvé v Česku testován systém vehicle-to-grid, tedy využití elektromobilů jako baterií pro stabilizaci distribuční sítě. Další energetické centrum vznikne v Ivančicích, kde se budou zkoumat různé energetické technologie a jejich optimální kombinace.

Bateriové úložiště z dosloužilých baterií elektromobilů. Zdroj: www.cez.cz

Důležitou součástí spolupráce je i využití baterií z elektromobilů pro druhotný trh. Tyto baterie mohou být uplatněny jako součást cirkulární ekonomiky a zároveň přispějí k posílení domácí výroby a surovinové bezpečnosti v bateriovém průmyslu. Již nyní je zájem o tyto baterie i ze zahraničí, a první kusy byly dodány společnosti Elevion v Nizozemsku.

Například pět baterií z plně elektrického Enyaqu iV vytvoří nový velký bateriový systém, který by byl schopen zásobovat energií například až 40 domácností denně.

Generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák uvedl, že bateriové systémy se stávají nedílnou součástí moderní energetiky a mají široké využití v elektromobilitě, nízkoemisním teplárenství a ve spojení s obnovitelnými zdroji. V letošním roce chtějí dodat zákazníkům až 30 systémů sestavených z baterií elektromobilů.

Jaroslav Pelant, CEO Škoda X, zdůraznil, že elektromobilita je pro společnost klíčová a nové využití baterií je důležité pro elektromobilní řetězec.

ŠKODA AUTO již dlouhodobě spolupracuje se Skupinou ČEZ na řešeních pro dekarbonizaci a energetickou soběstačnost. Jedním z projektů jsou fotovoltaické elektrárny na několika budovách servisního centra automobilky a na střechách dalších objektů v Mladé Boleslavi. Zároveň se ŠKODA AUTO podílí na podpoře ekologického hospodaření dealerství a servisních dílen po celé České republice.

Partneři projektu

Všichni partneři

Co přináší elektromobilita a jak se jí dá využít spolu s obnovitelnými zdroji?

Vyžádejte si náš e-book o emobilitě.

    Váš e-mail byl úspěšně odeslán.