Zpět na seznam článků

Nejprodávanější elektromobily světa v roce 2019

Sledujte žebříček a vyberte si i vy!

Elektromobily mají na celkovém prodeji aut v loňském roce podíl necelé 2,5 %. To znamená zhruba dva miliony prodaných aut do zásuvky! Počet prodaných elektromobilů bude přitom i na dále stoupat. Potvrzuje to zpráva, kterou vydala Mezinárodní energetická agentura (IEA), a která je zaměřena právě na analýzu dosavadního a budoucího vývoje elektromobility. Výsledky předpokládají nárůst prodejnosti až do roku 2030. Stojí za tím i konkrétní politiky jednotlivých zemí. Státy, které jsou v této oblasti nejrozvinutější, zavádějí opatření jako například standardy pro paliva nebo výhody pro automobily s nulovými a nízkými emisemi.1

Doba vozů na zelený pohon je teprve na svém počátku a elektromobily se postupně začleňují do běžného života. Stávají se pro své uživatele dostupnější a postupně se také rozšiřuje celková nabídka různorodých modelů. Větší dojezd, příznivější cena, rychlejší nabíjení i rozšiřující se síť dobíjecích stanic. To vše hraje do karet budoucím majitelům elektromobilů. Jaké elektromobily a jaké vlastnosti těchto vozů jsou tedy nejžádanější na trhu?

Clean Technika odhaluje TOP modely elektromobilů

Celosvětově uznávaný magazín Clean Technika, který se intenzivně a vědecky zabývá „čistými technologiemi“, jeden takový žebříček pro rok 20192 zveřejnil. Jak dopadl? To nejlepší si necháme klasicky nakonec a začneme od posledních míst v první desítce.

Mezi prvních dvacet nejprodávanějších elektromobilů se dostaly hned tři modely značky Tesla. A to TESLA MODEL X a TESLA MODEL S. O posledním umístěném modelu bude řeč až později. Tesla Model S byl v podstatě jedním z elektromobilů, který se dostal do podvědomí široké veřejnosti. Byl také několika magazíny vyhodnocen jako automobil roku 2013 a označen za nejlepší novinku roku, nejlepší vynález roku a nejlepší zelené auto roku.

V prodejnosti se výborně vede také modelu HYUNDAI KONA ELECTRIC. Ten ocení především milovníci robustnějších sportovně užitkových automobilů. Dlouhou dobu byl například v České republice jediným a unikátním SUV automobilem, který je poháněn elektrikou.

 

 

Portfolio elektrických SUV u nás už na podzim rozšíří škodovka, která představí nový model Škoda iV. Ještě před modelem Hyundai se umístil BMW i3. Tento kompaktní elektromobil se naopak perfektně hodí do města a do jeho neustále rušných ulic.

 

 

 

Mitsubishi nebo Nissan? S elektromobily těchto značek nešlápnete vedle

První pětici nejprodávanějších elektromobilů 2019 otevírá MITSUBISHI OUTLANDER PHEV, nejprodávanější plug-in hybrid v Evropě. Tento model můžete jednoduše dobíjet i z externího zdroje. Díky tomu je Mitsubishi Outlander ještě více uživatelsky výhodnější a pohodlnější i pro každodenní použití. Pod kapotou se skrývá unikátní spojení dvou elektromotorů a spalovacího benzínového motoru s generátorem. Pokud přidáme bezpečí jízdy v SUV a parádní kombinovaný dojezd (až 800 km), není divu, že se u zákazníků těší velké oblibě.

 

Čtvrtou příčku okupuje v Evropě hodně oblíbený NISSAN LEAF, který se v předchozích letech v mnoha státech často objevoval hned na prvním místě. Model, který má na svědomí japonská automobilka, se také stal nejprodávanějším elektromobilem roku 2018 v celé Evropě. Designeři se zaměřili hlavně na aerodynamický tvar, díky kterému nejen že auto vypadá nadčasově a moderně, ale promyšlený tvar také minimalizuje odpor vzduchu. A nižší odpor vzduchu se bude líbit i Vašim peněženkám, znamená totiž nižší spotřebu. Nissan Leaf nabízí uživatelům pět plnohodnotných míst, velký úložný prostor a spoustu moderních bezpečnostních technologií. Nouzové brždění s detekcí chodců, inteligentní tempomat nebo třeba hlídání mrtvého úhlu. Jezdit se Vám bude pohodlně také díky e-Pedálu. Jedním zázračným pedálem můžete přidávat plyn, brzdit i úplně zastavit. Druhé a třetí místo obsadily čínské modely BAIC EU- Seriec a BYD Yuan/S2 EV, s kterými se ale Evropan jen těžko setká. Pozornost si ale určitě zaslouží místo první. Jaký model ovládl svět elektromobilů?

Leadrem na trhu je Tesla Model 3

Elektromobil TESLA MODEL 3 skáče po všech dílčích prodejních žebříčcích jako klokan a s velkým náskokem se vyhoupl na první místo i do toho celosvětového. V první desítce se drží již několik let, ale nyní jednoznačně obsadil tu nejvyšší příčku. A to dokonce s trojnásobným náskokem! Nutno podotknout, že za těmito čísly stojí především jeho snadná prodejnost v USA, kde se prodával jako na běžícím páse. Do České republiky a většiny evropských zemí tento model pronikl až koncem minulého roku.

A co stojí za takovým úspěchem? Především dostupnost pro uživatele. Tesla Model 3 je menší auto, které díky modernizaci postupu výroby a vybudování nové fabriky přímo v Evropě dokázalo spadnout na nižší ceny. Ve své cenové kategorii ale nabízí mnohem více inovací než jeho konkurenti. Tesla Model 3 zcela jistě patří mezi top modely mezi elektromobily. Stačí se podívat na základní výbavu, která nabízí dvouzónovou klimatizaci, WiFi, LTE připojení k internetu, bezklíčové odemykání, Bluetooth a kompletní ovládání vozu pomocí aplikace. Designovým překvapením je také multifunkční dotykový 15“ displej, který v podstatě nahrazuje celou palubní desku. Tesla samozřejmě myslí i na bezpečnost. Mimo standardní výbavu v elektromobilu najdete osm kamer, radar a hned 12 ultrazvukových senzorů.

Zvítězila Tesla Model 3 i u vás? Nebo jste stále nerozhodní?

 

Celkové porovnání najdete v následující tabulce.

Hmotnost (kg)

Baterie (kWh)

Dojezd (km)

Cena

Prodané kusy 2019

Tesla Model 3

1730

74 530 1 611 200 Kč

221 274

BAIC EU-Seriec

1650

53,6 460 32 500 USD

81 926

BYD Yuan/S2 EV

1495

53 535 15 927 USD

64 006

Nissan Leaf

1 535

40 378 1 200 000 Kč

58 909

Mitsubishi Outlander PHEV

1 935

13,8 800 1 099 900 Kč

42 381

BMW i3

1320

27,2 300 1 100 000 Kč

34 050

Hyundai Kona Electric

1760

39,2 345 899 990 Kč

36 409

Tesla Model X

2 572

100 507 2 458 200 Kč

30 559

Tesla Model S

2 100

85 426 2 271 200 Kč

21 794

1 oenergetice.cz

2 Výzkum pracoval konkrétně s daty od ledna do října 2019.

 

Partneři projektu

Všichni partneři

Co přináší elektromobilita a jak se jí dá využít spolu s obnovitelnými zdroji?

Vyžádejte si náš e-book o emobilitě.

    Váš e-mail byl úspěšně odeslán.