Zpět na seznam článků

EU: Rychlonabíječky každých 60 km

Evropský parlament rozhodl, že do roku 2027 musí být každých 60 kilometrů nabíjecí stanice s minimálním nabíjecím výkonem 400 kW.

Dobrá zpráva pro majitele elektromobilů: Evropský parlament právě schválil novou směrnici, která zajistí povinné rychlonabíječky každých 60 kilometrů na evropských silnicích. To znamená, že cestování elektromobilem po Evropě se značně usnadní a nabíjení bude mnohem rychlejší.

Trans-evropská transportní síť (TEN-T) bude vybavena nabíjecími stanicemi o výkonu nejméně 150 kW, což zaručí rychlou a dostupnou nabídku pro elektromobily. V roce 2027 se plánuje ještě výrazně navýšit výkon stanic na 400 kW, což umožní ještě rychlejší dobíjení.

Celá nabíjecí síť má být dokončena do roku 2027, což nám umožní pohodlně cestovat elektromobily napříč Evropou, aniž bychom si museli dělat starosti s omezenými nabíjecími možnostmi.

Směrnice se nezaměřuje pouze na elektromobily, ale i na elektrifikaci transportní přepravy jako celku. Nové pravidlo zahrnuje také stanice pro vodíkové vozy, což posílí alternativní zdroje pohonu a pomůže snížit emise skleníkových plynů.

Tato nová směrnice je součástí balíčku Fit for 55, který si klade za cíl snížit skleníkové plyny o 55 % do roku 2030. Takto zavedená povinnost rychlonabíječek nás posune blíže k udržitelnější budoucnosti a podpoří rozvoj čisté a energeticky účinné dopravy.

Partneři projektu

Všichni partneři

Co přináší elektromobilita a jak se jí dá využít spolu s obnovitelnými zdroji?

Vyžádejte si náš e-book o emobilitě.

    Váš e-mail byl úspěšně odeslán.