Zpět na seznam článků

Elektromobilita v evropské nákladní dopravě

Jak jsou na tom evropské země s elektromobilitou v nákladní dopravě?

Elektrifikace nákladní dopravy je nevyhnutelná pro snižování emisí CO2 a udržitelnější budoucnost. Nicméně nedostatečná dobíjecí infrastruktura představuje klíčový problém. Společnost Eurowag provedla studii, která hodnotí připravenost evropských zemí na tuto výzvu.

Téměř tři čtvrtiny emisí z evropské dopravy pocházejí z nákladních vozidel, což zdůrazňuje nutnost dekarbonizace tohoto odvětví. Elektrifikace nákladní dopravy vyžaduje pokročilé technologie, vysoké investice a důkladnou dobíjecí infrastrukturu.

Dobíjecí sítě jsou klíčové pro úspěšnou elektrifikaci. Mnoho dopravců váhá investovat, pokud nemají zaručeno dostatečné pokrytí dobíjecími stanicemi během cest.

Elektromobilita v evropské nákladní dopravě

Studie od Eurowag ukázala, že evropská infrastruktura pro elektrokamiony má stále velké mezery. Země jako Norsko, Nizozemsko a Švýcarsko jsou nejlépe připravené na elektrifikovanou nákladní dopravu, zatímco Česká republika se umístila uprostřed žebříčku. Země východní Evropy, jako Bosna a Hercegovina nebo Albánie, mají velké rezervy v připravenosti na elektrifikaci.

Dobíjecí infrastruktura se rychle rozvíjí, ale je třeba také řešit technologie pro snadné vyhledávání, platbu a rezervace dobíjecích stanic. To bude klíčové pro budoucnost elektrifikované nákladní dopravy.

Partneři projektu

Všichni partneři

Co přináší elektromobilita a jak se jí dá využít spolu s obnovitelnými zdroji?

Vyžádejte si náš e-book o emobilitě.

    Váš e-mail byl úspěšně odeslán.