Elektromobilita a její budoucnost
Když se ještě před několika lety řeklo elektromobil, většině lidí se vybavilo nějaké futuristicky vyhlížející auto, které mělo daleko ke každodennímu použití na našich silnicích. Dnes, v době, kdy už i největší tuzemská automobilka uvedla hybridní SUPERB a první plně elektrické vozidlo značky ŠKODA v roce 2020, jsme k výraznému rozšíření tohoto způsobu pohonu vozidel blíže, než kdy dříve.
Na světě v současné chvíli jezdí 3,1 milionů elektromobilů a světový trh rostl 57 %. První milion elektromobilů překonala nejdříve Čína, po roce následovaná Evropou a v současnosti se přidává i USA. Pro srovnání, v České republice je cca 2000 elektromobilů a jejich prodej meziročně roste o 66 %. Klasických automobilů je podle posledních údajů v České republice 5,7 milionu. Tento poměr se však s velkou pravděpodobností do budoucna změní. Výrazným signálem je pro český trh právě výroba elektromobilu s logem okřídleného šípu. Podle některých odhadů bude v Evropě během 10 let podíl elektromobilů až 30 %.
Prodeje elektromobilů podporuje i dotační podpora elektromobilů, kde se již přesunula ze státní správy i do soukromé sféry podporou podniků. Například malé firmě pokryje dle serveru www.elektromobilita-cz.com dotace cca 30% pořizovací ceny elektromobilu. Současně byla vypsána dotace na neveřejné nabíjecí stanice pro firemní automobily.
Ať už si myslíme o elektromobilech cokoliv, nelze přehlédnout investiční příležitosti, které se s jejich příchodem objevují. Národní akční plán čisté mobility české vlády se zabývá vybudováním infrastruktury, tedy nabíjecích stanic. Ať už stanic, které budou schopny dobít elektromobil v řádu minut (DC nabíjecí stanice), tak i stanic, které dobíjejí pomaleji, ale jsou levnější a mohou se více rozšířit z důvodu nižší potřeby příkonu (AC dobíjecí stanice).
Phoenix Contact založil divizi elektromobility již v roce 2013 a od té doby získal řadu významných zákazníků. V současné době vyvíjí a vyrábí nejen kompletní sortiment komponentů pro výrobu nabíjecích stanic, ale i řešení. Mezi novinky patří technologie HPC (High Power Charging), které umožňuje nabít elektromobil v průběhu 3-5 minut na dojezd 100 km. Další novinkou jsou sady komponentů potřebných pro výrobu soukromých nabíjecích stanic s cenami výrazně pod hranicí 10.000 Kč, nebo i komerčních nabíjecích stanic, jejichž provoz je možné pravidelně vyhodnocovat a fakturovat registrovaným klientům měsíčně skutečné využití nabíječky.
Technickou a obchodní podporu produktům z oblasti elektromobility zajišťuje tým Phoenix Contact Česká republika ve spolupráci s PHOENIX CONTACT E-Mobility GmbH.